Време е за зимно пръскане на овошките
Време е за зимно пръскане на овошките

Време е за зимно пръскане на овошките

Ако искате здрава реколта от плодните дървета, февруари е точният момент за зимните пръскания.

1283333364_24433_1

Използвайте бордолезов разтвор и акарзин.
Единственото изискване е това да става при сухо и сравнително топло време, когато температурата на въздуха е над 3-4 градуса. Ако ръми, оставете работата за друг път.
Февруари е най-подходящият месец за зимни пръскания на овошките. Обикновено те се правят след, като листата на дърветата опадат напълно, но най-добре е тази важна работа да се свърши непосредствено преди разпукването на пъпките. Затова използвайте активно по-топлите и слънчеви февруарски дни, съветват агрономите. Ако се изпусне благоприятния момент, е по-добре да оставите пръсканията за пролетта. Тогава обаче трябва да се използват препарати, които не увреждат пъпките.

8e4fe3f0eb7c21da4ab94c38bb59234f

Защо се правят зимни пръскания?
Опитните градинари знаят, че зимното пръскане е изключително важно за опазване на овошките от болести и неприятели. С него се унищожават всички зимни стадии на насекомите и акарите, които са се настанили по пъпките, клоните и стъблата. Най-изпитаното средство е бордолезовият разтвор, с който овошките трябва да се изкъпят. След това може да изпръскате и с акарзин, който може да се комбинира с Косайд или други фунгициди и акарициди. Към разтвора задължително се прибавя и прилепител. Така препаратите не се отмиват при първия дъжд или сняг и запазват по-дълго действието си.

Как се прави бордолезов разтвор?

  • За получаване на 1% бордолезов разтвор е необходимо да се разтвори 180гр. син камък в 15л. вода, а в останалите 5л. се приготвя варовото мляко. При непрекъснато разбъркване се долива на тънка струя варовият разтвор към разтвора на синия камък. Получава се небесно-синя суспензия със слабоалкална реакция (pH7.5-8.2). Така приготвеният разтвор се използва веднага! Не трябва да се приготвя в метални съдове! Отровно!
  • За 2% бордолезов разтвор: В 7л. вода се разтваря синият камък, а в останалите 3л. се разтваря хидратната вар. Син камък – 180гр. Хидратна вар – 150гр.
В селскостопанските аптеки е наличен и готов продукт, който е с точни пропорции. По-лесно ще ви е да ползвате него.

Преди пръскането градината трябва да се почисти добре от опадалите листа и растителните отпадъци, тъй като в тях се крият вредителите. Премахвайте редовно лишеите и мъховете по кората на фиданките, когато те са на сенчести и влажни места. Те могат да се изстържат внимателно с четка, за да не се нарани кората.

podryazwame

Неоставяйте и мумифицирани плодове по клоните, защото са истински развъдници на спори.

Какда ви бъдем от помощ? Зимното пръскане на овощните дървета може да бъде наша грижа! Запознайте се с еднократните услуги от ТУК.

Ако статията ви е харесала и сме били от полза за вас и градината ви: Станете наш последовател във Facebook!

[wpdevart_like_box profile_id=”GradinariteEood” connections=”show” width=”600″ height=”220″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”en_US”]