Дрянови клонки в червено – “Cornus”
Дрянови клонки в червено – “Cornus”

Дрянови клонки в червено – “Cornus”

През зимните месеци цветовете в градината са съвсем малко. При нас в умерените ширини, основните растения, които отглеждаме с изключение на иглолистните губят листата си, а с тях си отива и колоритното настроение.

cornus-sanguinea-midwinter-fire

 

Това обаче не е съвсем вярно, защото декоративните дрянове или семейство “Cornus” имат сортове с прекрасни клонки обагрени в червено, оранжево или зелено. Декоративните им части не са единствено стъблата, има сортове с прекрасни цветове, като Cornus florida ‘Rubra’ и Cornus kousa, както и растения с атрактивни шарени листа – Cornus alba “Sibirica variegata’.

Повече за дряна с шарените листа – Cornus alba ‘Sibirica variegata’.

CO73340_big

Декоративен дрян с прекрасни зелени листа обкантени с бели ивици. На пролет при разлистване белия цвят по листата има розов отенък, както и на есен се насища до червено. Освен с интересните си листа корнуса има и красиви тъмночервени клони. За да разчитате на декоративния ефект на стъблата през зимата, трябва да подрязвате растението всяка пролет ниско. Така ще се развият нови леторасли, които са с кора обагрена в червено.

 

Отглеждането на дрян в България не е трудно, защото растенията се срещат естествено в природата ни.
Сортовете типични за други части на света, лесно се адаптират към нашия климат и се развиват прекрасно. Корнусите изискват лека, добре дренирана почва и слънчево изложение. Някой от тях имат толеранс към засенчване и въпреки, че не изглеждат по най-добрия начин, те успяват да се развиват добре и на частична сянка.

 

Знаете ли че, не всички дрянове цъфтят в най-ранна пролет, както типичния за България “Cornus mas”. Вие го познавате по малките стипциви плодове, които узряват последни и по нежните жълти цветчета, радващи ни от февруари месец.

CornusMasBlms5256s_703x467 

Декоративният “Cornus florida Rubra”.

rubra

 

Този  дрян цъфти април – май, като декоративните розови части на растението всъщност са прицветници, а същинските цветове са дребните зелено-жълти цветчета. Корнуса се отглежда лесно. Необходимо му е слънчево и тихо място е градината. Не бива да оставяте през горещите летни дни почвата да засъхва, защото храста е чувствително към засушаване. Пресаждането е деликатен момент, за това не си взимайте растение на гол корен, а намерете директно отгледано в саксия растение. 

“Cornus kousa” е растение от източна Азия. Среща се в Корея, Китай и Япония. 

Cornus-kousa-8

 

Корнус Куса е типичен за изтока. Отглежда се и в България, като цъфти през месеците май – юни с големи бели цветове. Отличен избор за слънчево изложение, като есента декоративни са обагрените в оранжево и червено листа. За препоръчване е при отглеждането му почвата да е богата и добре дренирана. По-възрастните и адаптирани растения могат да понесат известно засушаване. Интересен факт за храста е, че залагането на цветовете зависи от предходната година. Той цъфти обилно, ако предходното лято е било топло и слънчево.

0001919_1_2

Ако ви е харесала статията и сме ви били от полза, харесайте страницата ни във Facebook.

[wpdevart_like_box profile_id=”GradinariteEood” connections=”show” width=”600″ height=”220″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”en_US”]