Любителите на кактуси са мъже
Любителите на кактуси са мъже

Любителите на кактуси са мъже

Какви хора обичат кактуси?

Кактусова градина

Този въпрос изглежда не затруднява специалистите от Ботаническата градина на БАН в София. Предимно мъже се спират при бодливите растения. Тава прави впечатление на екипа от специалисти, които се грижат за цветята обсипани с тръни. Според древното китайско учение фън шуй кактусите не дават, а черпят енергия. Ако сте гостоприемни, не ги поставяйте до вратата, защото сигналите, които отправят към гостите са:”Стойте далеч! Това място си е наше!” Твърди се също, че те предизвикват страх и ни правят агресивни, затова трябва да спазваме дистанция.

Кактуси 2

Кактусова градина 1

Извън тайните науки кактусите са силни и издържливи растения. Виреят в пустини и полупустини, а в България се отглеждат в домашни условия.

Има вид кактус – Опунция, който е струдоустойчив и може да бъде засадена навън, в алпинеума или на специално място в градината.

Опунция в България
Всички кактуси растат бавно, затова и цената им е висока. Имат нужда от малко вода. Поливат се рядко, особено през зимния сезон – най-много до два пъти месечно. Виреят върху бедна и песъклива почва. Цветовете на някои са малки и не толкова красиви, други са ярки и ароматни. Ако искате да се радвате на екзотични краски, купете мамилария, която всяко лято се отрупва с малки цветчета под формата на венче. Нападат се обаче от вредители – акари, въшки и други насекоми. А при недостиг на светлина и неправилно отглеждане, могат да се сбръчкат и бодлите им да изтънеят.

cactus-mamilaria-inflorit

Род Малилария и типичния пръстен с цветове.

Echinocactus grusonii

Един от най-царствените кактуси, който може да се види в Ботаническата градина на БАН , е Ехинокактус грузони – “Echinocactus grusonii” известен, като голямата златна топка от Мексико. Може да стигне над 1 м височина с диаметър 70 см и да живее 200-300 г. На този древен вид народът ни е дал прозаичното името свекървена табуретка.Кактуси

Кактусова градина 2

В оранжериите на Ботаническата градина се отглежда най-богата колекция на Балканите от суколентни растения, която представя 17% от видовото разнообразие в света.
Семейство „Кактусови“ наброява около 2000 вида.

Кактуси 1

По-голямата част от тях принадлежат към т. нар. сукулентни растения. Основната им характеристика е, че могат да преживяват силни и системни засушавания, като трупат водни запаси във специални тъкани.

Змийски остров - Опунция

Снимка от змийският остров срещу Аркутино. Това е едно от малкото места в България, където се срещат диворастящи кактуси от род Опунция.

Ако ви е харесала публикациите ни и сме ви били от полза, харесайте страницата ни във Facebook.

[wpdevart_like_box profile_id=”GradinariteEood” connections=”show” width=”600″ height=”220″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”en_US”]