Какво предлагаме?
Нова градина:
Ще ви представим озеленяването, като отделни аспекти. Какви услуги предлагаме и точно, колко ще ви струва бъдещият проект.
Озеленяване:
От нов тревен килим, през красив скален кът с разнообразни растения до идеално подредените живи плетове. Градината ви ще бъде прекрасна.
Поливни системи:
Напояването е един от факторите, които превръщат всяка градина в шедьовър. Предлагаме професионални автоматизирани поливни системи.
Засяване със семена:
Надежден и достъпен начин, за да имате красив зелен килим. С богатото разнообразие от тревни смески, може да избирате, какъв тип треви да растат в градината ви. От спортен терен в двора до зеленина при сенчести условия.
Тревен чим:
Чимовете са бърз и ефектен начин за озеленяване. Предлагат избор между: спорт или универсален. Добре е да се предвиди и поливна система, за да има отличен резултат и да се избегне опасност от изсъхване.
Знаете ли че:
Най-подходящото време за засяване на нов тревен килим е от март до края на май през пролетта и от септември до края на октомври през есента, докато с чимове има опция да се работи през почти всички сезони.
Нов тревен килим?
Последни в изграждането на нова градина се засяват семената, напояват се внимателно на ръка или с поливна система, докато голата почва се превърне в тревен килим.
Дейностите, които включва услугата са:
- Прекопаване или фрезоване на градината.
- Изчистване на почвения слой от камъни, корени, издънки и битов отпадък.
- Насипване на нова почва при необходимост или разпределяне на наличната.
- Заравняване и моделиране на терена, спазване на оптимални наклони и отвеждане на повърхностните води.
- Валиране, засяване на семена и повторно ваиране.
- Последната стъпка е първоначалното наторяване с торове за стартов растеж.
Единични растения:
Единичните растения носят много естетика и чар в двора. С наша помощ, може да разнообразите и допълните градината с нов акцент.
Групи с храсти и масиви:
Създайте си неповторима градина с храсти. Умело групирани от нас, ще се радвате на растения с прекрасни цветове във всеки сезон.
Живи плет:
От старателно подрязан жив плет, през зелена стена до различни декоративни растения, които освен, че изолират от чужди погледи, цъфтят и ухаят.
Защо трайна растителност?
- За нас подбора на здрави и аклиматизирани растения е най-важната стъпка при създаването на нова градина.
- Избираме дървета и храсти отгледани в контейнер или саксия, за да гарантираме прихващане на новите видове на 99%, през почти всички сезони и климатични условия.
- При работа с растения на гол корен спазваме правилото за засаждане или в ранна пролет или през есента.
- Ред на работа: Прекопаване, заравняване и подготовката на градината за засаждане на растенията.
- Изкопават се посадни ями за храстите и дърветата или посаден улей за живите плетове.
- Засаждаме внимателно, притискаме почвата добре и връзваме дърветата с колове и еластични връзки.
- Новите дървета и храсти се наторяват или, като самостоятелна стъпка с поливането или, като част от затревяването.
Какво е алпинеум?
Алпинеума е декоративна градина с подчертан планински и скален характер. Важен е подбора на растенията – типични горски и алпийски треви, цветя и храстчета.
Защо скална градина?
Защото в населените места трудно живеят високопланински растения, а съчетанието на камъни и цветя е изключително красиво. Ще подберем за вас най-хубавите растения за скален кът.
Какво е суха река?
Това е ефектна идея за усвояване на сухи площи и градини, които изискват по малко грижи и вода. Комбиниране и аранжиране на речно корито с издръжливи растения, камъни и чакъл.
Особенности на скалната градина?
- Скалните градини са изключително предизвикателство за всяка зелена площ, защото внасят колорит и характер.
- Едно от най-атрактивните им качества е това, че са отлично решение за преодоляване на нива, откоси и усвояване на скатове в зелените площи.
- Как се разработва скална градина?
- Подбор на тип растителност: от алпийски, тревисти, стелещи се растения, през многогодишни цветя и дребни храстчета до акцентни растения и топиарии.
- Избор на камъни: Нашият опит показва, че красива скална градина може да се постигне с почти всички възможни камъни. Винаги сме препоръчвали за основа на градната да се ползват налични камъни от градината, ако има такива.
- За изграждане на нова скална градина предлагаме доставка и подбор на няколко типа камъни: Варовик, цепени, речни и пясъчници.
- Изграждането на скална градина се обобщава до подготовка и прекопаване на почвата, аранжиране и разполагане на камъни и растения. Засаждане, торене и поливане.
Представителни цветни площи:
Сезонните цветя винаги ще хващат окото с богатите си цветове, красивата подредба и усещането за величие. Озеленяването с цветя се подменя два пъти в годината, но въздейства по неповторим начин.
Цветни градини:
Пийте кафето си в събота до разнообразната цветна градина в двора. Ние с лекота можем да подберем многогодишни и едногодишни цветя, които ще ви радват с аромат и колорит през цялата година.
Кашпи с цветя:
За местата, където почвата е малко, а искате зеленина и цвят. Кашпите с цветя могат да бъдат идеалното решение. Ние можем да подберем за вас най-хубавите големи саксии и подходящи растения за тях.
Ние храним сетивата с цветя…
- Какво е сезонно зацветяване?
- В градинарството има разнообразни похвати за създаване на впечатляваща зелена площ. Един от тях е засаждането на сезонни цветя в определените за това зони.
- Цветята, които цъфтят обилно са две основни групи според времето на засаждане.
- Есенни: засаждат се септември октомври и цъфтят до сняг, зимуват без проблем в градината и започват повторен обилен цъфтеж през пролетта. Това са: теменужки, незабравки, парички и луковичните лале, нарцис, зюмбюл и др.
- Пролетните цветя сменят през май месец есенните цветя, когато опасността от слани е отминала. Те цъфтят обилно през цялото лято. Това са: тагетиси, летни гербери, пламъчета, агератуми, бегонии, петунии, цинии, мушката и др.
- Създаване на фигури и цветни партери – сезонните цветя позволяват всеки сезон градината да има нов облик.
- Може да допълвате съществуващите групи с храсти или скални градини със сезонни цветя, за да имате цвят през цялата година. Най-лесно е да се определят “джобове”, в които да се засаждат и подменят през сезоните различни цветя.
Плочопътеки от естествен камък:
Често в градината е необходимо да се правят настилки и да се оформят пътеки. Най-достъпните и ефектни пътеки са от плочи с тревна фуга.
Плочник на тревна фуга:
Искате маса в средата на поляната, но търсите близостта с природата. Избягайте от типичната площадка в градината с красив плочник.
Паркинг елементи:
Паркирайте колата на поляната. С ново поколение ПВЦ паркинг елементи ще имате свежа трева и място за паркиране без коловози.
Естествени материали в градината.
- “Всеки сантиметър е от значение” – при проектирането и изпълнението на плочопътеки и настилки на тревна фуга има едно основно правило.
- Настилката трябва да е съобразена с пропорциите на човешкото тяло и нормалната стъпка при нормално ходене. Това означава че нашият екип проектира и изпълнява плочопътеките с растояние от 65 см между всеки център на отделните плочи. По този начин гарантираме преминаване през зелената площ без да следиите къде стъпвате, защото с лекота ще оцелвате плочите.
- Тревна фуга се използва за настилки и пътеки в градината, когато естествени камъни са подредени с растояние между тях и тревния килим е част от плочника. Тревата със силните си корени уплътнява и придържа плътно плочите, като създава стабилно усещане при преминаване.
Поливни системи за двора:
Каква е идеята? Вие се радвате на прекрасна градина, тревата става все по-зелена и зелена, а цветята растат, цъфтят. Остава само ние да изкосим и да подрежем храстите. Градината ви сама се полива. По най-добрия начин.
Поливане на балкона:
Лесно и безотказно, не ви трябва нищо друго за кашпите на балкона освен кран с течаща вода. Ще имате прекрасни цветя на терасата през цялото лято без опасност от изсушаване. Предлагаме капкови поливни системи за балкони.
Автоматизирани системи:
Освен скритите тръби и разпръсквачи, най-важно за правилното функциониране на поливната ви система е програматора. Той определя целия цикъл за напояване на двора ви. Кога и колко да полива или при дъждовно време да не полива.
Кога се изгражда поливна система?
- Изграждането на поливна система се разделя на няколко основни стъпки: Проектиране, изпълнение, фина настройка и програмиране.
- Проектиране на нова поливна система – израбова се проект по съществуваща зелена площ или по финализиран идеен проект за озеленяване. Автоатизираното няпояване се различава според различните зони, за това е важно основните типове растителност да бъдат с уточнени места. Тревните площи позволяват дъждуване, докато цветята и храстите е добре да се напояват капково.
- Изпълнението на поливна система е от началните фази в изграждането на нова зелена площ. Свързано е с изкопаване на канали и трашеи. Полагане на тръби, връзки и разпръсквачи в почвата.
- При фината настройка се регулират разпръсквачите и се правят последни детайли, за постигане на оптимално напояване на зелената площ.
- Програмирането е свързано с настройване на часови интервали в които автоматизираната поливна систеа започва да напоява. Определя коя зона колко време да бъде поливана.
Предимства на мулчирането:
Освен подчертаните естетически качества, полагането на красив естествен материал върху почвата и около растенията, задържа влагата и потиска плевелите. Растенията изпъкват и се открояват на фона на корите или камъните.
Кога да използваме мулч?
Може да се използва мулч, когато на сенчести места трябва да се добави цвят и текстура, различни от естествената почва около растенията. Ние мулчираме около храсти и живи плетове за по-лесна поддръжка и грижи.
Типове мулчиране:
Най-общо разделяме различните типове мулч на естествени растителни материали: кори и дървен чипс, които са подходящи за поставяне около растения. И естествени инертни материали – различни типове камъни, мозайки или плочки.
Кога да мулчираме градината?
- Какви типове мулч има?
- Мулча се разделя основно на два типа според нуждите за неговата употреба в градината: Естествени кори, дървен чипс и растителни влакна – използват за в групите с храсти и дървета, като основната им финкция е да подтискат плевелите и да задържат влага в почвата. Най-популярни за употреба са естествените борови кори, но доста често за настроение може и да се използва дървесен чипс оцветен в червено, кафяво или жълто.
- Инертен мулч от речен камък, мрамор, керамзид и чакъл. Най-често се използва за зони в градината, където е възможно да се стъпва или на места, където естетически е добре да се покрие почвата защото не биха могли да се развиват растения. С инертен мулч от камъни може да се декорират зони под навеси, стрехи и стълби. Изглежда натурално и създава усещане за уют и пригледност.
Често задавани въпроси:
Още от услугите ни: