5 Прекрасни дървета за малък двор – част 1
5 Прекрасни дървета за малък двор – част 1

5 Прекрасни дървета за малък двор – част 1

С наближаването на пролетта може да разнообразим с нови растения градината. Края на февруари и началото на март все още е подходящ период за засаждането им. Пролетните насаждения изискват повече грижи и вода през първата година. Те са чувствителни към засушаване, защото корените са се вкоренявали по-малко време, отколкото растенията насадени през есента. Важно да изберем подходящо място за новите дръвчета и да си планираме грижи през следващия сезон за тях.

В тази статия ще отделим внимание на 10 дървета, подходящи за по-малки градини.

Това са растения, които са достатъчно големи, за да пазят частична сянка в двора и същевременно достатъчно малки за да се обслужват лесно. Те се развиват сравнително бавно и дълго време ще ви радват с по-дребните си размери.

 

1.Японският клен – Acer plamatum се е отглежда от древни времена в парковете и градините на Япония. Притежава много ценни качества, като ярко оцветени листа и компактни размери. Ацерите са сред най-атрактивните декоративни дървета. Може да отглеждате растения освен с червени, оранжеви, жълти или розови листа, а също и с разнообразна формата на короната – плачеща например.
Acer palmatum е бавно растящо дърво. Достига до няколко метра височина. С лекота ще се грижите за него в градината.
Засадите го на тихо и слънчево място. Наситените му цветове се дължат на пигменти, които се натрупват под въздействие на светлина. Обича добре дренирани, влажни и богати почви. Най-подходящият момент за пресаждане е през октомври и ноември, но дръвче отгледано в контейнер може да насадите и през пролетта. Декоративният клен се развива бавно и няма нужда от непрекъснато подрязване. Ако имате желание да го поддържате, като градински бонсай, може да намалявате от короната. В случай, че ви харесва естествен, няма никаква опасност да запуши двора ви с плътна сянка и твърде голям обем.

1 acer
2.Декоративната ябълка – Мalus purpurea е компактно дърво подходящо за всеки двор. Селектираните декоративни сортове са високо ценени от градинарите навсякъде по света заради цветните листа с пурпурен отенък, розовите съцветия и множеството плодове, които които отрупват дръвчето. Препоръчително за ябълките е да се отглеждат на слънчево място, като почвата трябва да бъде богата и добре дренирана.

Алените плодове не се ядат, но остават на дървото до началото на зимата.
Подрязване може да правите след преминаване на цъфтежа. Хубаво е да чистите стъблото от издънки и да премахвате дублиращите се клони в короната. Важно е да знаете, че растението не понася високата въздушна влажност, особено през лятото. Не се развива добре и има предразположение към заболяване на листата. Срещат се от нападения на различни видове инсекти до мани и хлорози.

 

2 Grapapple

 

3.Дивият рожков – Cercis siliquastrum със сигурност е едно от най-красивите широколистни дървета. Ценно растение, защото формира красива корона и обилен цъфтеж преди разлистване. Растението има интересни листа с форма на сърце, които на пролет може да имат лек отенък в лилаво. Необходимо за Дивия рожков е да бъде насаден на слънце. За предпочитане е почвата да е богата и добре дренирана. Важно е да не се допуска засушаване. Това е планинско растение, което се развива добре при свежа почва.
Подрязвайте и оформяйте растението. Може да го отгледате, като стройно дръвче с корона или като атрактивен акцент в двора.
Ако го оставите да развие повече от едно стъбло, ще имате преплетен и интересен акцент в градината. За да изглежда красиво, ще се наложи да подрязвате дублиращите се клони и издънките. Важно е да оформите проветрива и въздушна корона.

 

3. sercis

 

4.Декоративният дрян – Cornus florida ‘Rubra’ е компактно растение, което достига до 4-5 метра височина. Може да го отглеждате, като дърво с едно централно стъбло или като група от няколко разклонения. Декоративният ефект на растението са розовите цветове, които представляват четири прицветни листа обагрени в розово. Същинските цветчета са разположени в центъра на декоративните цветни лисенца и са жълти и дребни. Растението при определени условия завързва плодове с дребни размери. Обикновено служат за храна на птиците. 
Есента листата се обагрят от оранжево до червено, което допринася за декоративната стойност на градината.
Декоративния дрян няма особена нужда от подрязване. В случай, че короната се развива неравномерно, може деликатно да намалите излишните части. Растението е култивар на вид типичен за северна Америка. Харесва богата и свежа почва, като след трайно вкореняване издържа на засушаване. Понася частично засенчване, което го прави идеално за северна част в градината.

 Повече за декоративните дрянове може да прочетете от ТУК.

4 cornus

 

5.Златният дъжд – Laburnum anagyroides е дръвче от семейство бобови. Типичен е за централна и южна Европа. Той достига до 7 метра височина и често се третира като храст. Може да бъде отгледан с едно централно стъбло или като група от няколко разклонения. Едрите съцветия се развиват в по-късна пролет. Те са с размери до 20 см в златисто-жълто. Семената са типични за бобовите с голям брой черни бобчета в шушулките. Алкалоида цитизин е изключително отровен за хората. Най-висока концентрация има при узрели семена. Въпреки това, някои диви животни, като зайци и сърни могат да се хранят с тях, без никакви проблеми. Отглеждането на “Златния дъжд” не е трудно. Той е естествен вид за нашата флора и се справя добре, както с вредителите, така и със засушаването през летните месеци.

 

5 lavurnum
Очаквайте втора част от статията на 04. 02. 2014 г.
Ако ви е харесала статията и сме ви били от полза, харесайте страницата ни във Facebook.

[wpdevart_like_box profile_id=”GradinariteEood” connections=”show” width=”600″ height=”220″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”en_US”]