5 Прекрасни дървета за малък двор – част 2
5 Прекрасни дървета за малък двор – част 2

5 Прекрасни дървета за малък двор – част 2

При малко пространство в двора, избирайте най-красивите дървета!

В първа част от статията ви запознахме с пет дръвчета, подходящи за по-малки градини. Сега ще представим с кратко описание и останалите прекрасни растения.
6.Декоративният глог – “Crataegus laevigata ‘Paul’s scarlet” е едно растение с прекрасни кичести цветове, които цъфтят през месец май, когато голяма част от пролетните дървета и храсти са приключили с съфтежа. Листата са типичните за глога, тъмни, дребни и със способност да се обагрят в червено през есента. Плодовете са наситено червени и есенно време са красив акцент в короната. Този сорт глог е селектиран на база открития през 1850 година сорт “Crataegus Rosea Flora Pleno”.
Понася всякакви типове почва от богата, до песъчлива и камениста.
Глогът е местен вид за България и въпреки, че този декоративен сорт е нетипичен за флората ни, той се развива добре при почвените и климатични условия тук. Понася засушаване след, като се е вкоренил добре. През първите години може да намалявате короната, докато корените укрепнат. Растението има бодли, за това, когато го подрязвате трябва да сте внимателни. Понася подрязване, за това не се страхувайте да го оформите по свой вкус.

6. crataegus
7.Влакнестият шмак – “Rhus typhina” е едно прекрасно растение, достигащо до 6 метра височина. Ллистопадно дръвче или голям храст, което обагря на есен листата си от оранжево до наситено червено. Освен тях декоративен ефект представляват и съцветията. Наситени червени “свещи”, които се запазват в короната и след опада на листата. Цветовете се развиват от юни до август. 

Предпочита добре дренирани почви, като е толерантно и на бедни и лоши условия. 
Понася умерено засушаване, което прави Рустифината подходяща за Българските условия. Освен силно слънце, рРустифината се развива добре и на частична сянка – примерно северна част на градината. Понася отлично зимата в умерения климат, но морските студени течения могат да предизвикат измръзване на клонки. Интересно е, че всички части са богати на танин. Ползват се, като естествени оцветители. Жълто от корените, кафяв цвят от кората и плодовете, черен от плодовете + листата. Съвет на Градинарите: Бъдете внимателни, когато окопавате около оновата, защото корените имат силна способност да дават издънки, когато са нацепени механично от прекопаването.

7 rhus

8.Албицията – “Albizia julibrissin” се развива добре при по-топлите части на България, въпреки, че и в София е възможно да бъде отгледана. Типична е за Азия. Наричана още Мимоза – тя пленява сърцата на градинарите по света с ароматни цветове и обилен цъфтеж от юни до септември. Идеална е за малки градини. Има светла и проветрива корона, лесно може да отглеждате още цветя под нея без да им пречи с плътна сянка. На височина е възможно да достигне до 8 метра, но обикновено е по-компактна. Дървото се развива добре при дренирана почва.
Веднъж прихваната издържа на засушаване и е толерантна към всякакви почвени типове.
Обича слънце и топло изложение.  При нужда подхранвате през месец март, преди разлистване с комбиниран MPK тор в съотношение 10-10-10 Важно е да не преторявате, защото това намалява цъфтежа. Разпръснете торта около ствола в зоната на короната и полейте обилно. Подрязване и оформяне извършете през март. Добре е преди разлистване да намалите короната при нужда, защото съцветията се развиват през пролетта и ако изрежете клонките април или май няма да зацъфти. На есен премахнете, колкото е възможно от семената, защото има опция за самозасяване. Ако искате още Мимози с лекота има как да си отгледате от семената на растението.

8 albizia

9.Магнолия – “Magnolia x soulangeana” е едно от най-атрактивните пролетни растения. Хибрид между “Magnolia denudata” и “Magnolia lilliflora”. Има множество разновидности с едри цветове и най-разнообразни окраски – от бледорозово до наситено лилаво.
В пълна зрялост, някой сортове могат да достигнат до 8 метра височина.
 За радост цъфтящото дръвче се развива бавно и няма да засенчи двора ви. За правилното отглеждане изисква дренирана, кисела до неутрална почва. Не е добре за корените през зимата почвата да е студена и преувлажнена, както и по-хубаво се развива при места със завет и южно изложение. Предпочита слънце, но понася и частична сянка. Препоръчваме съвсем малко подрязване. Подходящ период за оформяне на короната е след преминаване на цъфтежа. Магнолията е възможно да бъде отгледане чрез семена, но се изисква засяване през есента или след стратифициране (период при, който семената се оставят на студено, за да се симулира зима 30-60 дни). В други случаи е по-лесно и практично да се спрете на отгледано растение в контейнер. Все пак предполагам, като нас желаете веднага да се радвате на едрите и красиви цветове.

9 magnolia

10.Червената калина – “Viburnum opulus ‘Roseum” прекрасен, но слабо популярен вид. Достига височина до 4 метра при най-зряла възраст. Много често се поддържа, като храст. Може да се отгледа, като дърво с едно стъбло или, като декоративна група с няколко водещи стъбла. За да се радвате на красиво растение трябва да го подрязвате. Слабите и болни клонки премахвайте от основа. Изрязвайте след прецъфтяване в началото на лятото. Премахвайте по-старите клонки и разклонения, за да поддържате короната млада. 
Клината харесва богата на хранителни вещества почва. Обича влажен почвен субстрат. 
Развива се добре при слънце и частична сянка. С обилните си цветове привлича пеперуди в градината, което заедно с Будлеята – “Budlea davidii” се превръщат в неповторим акцент. Вибурнома освен, като дръвче позволява да бъде използван и като защитна стена. Насадите, като жив плет, който лесно ще стане достатъчно висок, за да си осигурите спокойствие и комфорт в двора.

10 viburnum

>>> Прочетете първа част от статията от ТУК.

Ако ви е харесала публикациите ни и сме ви били от полза, харесайте страницата ни във Facebook.

[wpdevart_like_box profile_id=”GradinariteEood” connections=”show” width=”600″ height=”220″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”en_US”]